Uuemat merendusalast kirjandust

Kes ennast pühapäeval Draamateatrisse esietendusele ei säti, siis sellele natuke uuemat lugemist:
Jüri Vendla “Unustatud merereisid”
Eestlaste hulljulged põgenemisreisid üle Atlandi 1940. aastate lõpul
Varem kirja panemata seiklusrikas, samas traagiline lõik eesti rahva ajaloos – eestlaste Rootsist järelpõgenemine üle Atlandi vabasse maailma väikestel laevukestel 1940. aastate lõpul. Ligi viiekümnest viikingireisist rääkiv raamat tugineb ajaloolistele faktidele ja konkreetsetele mälestustele.
Kui N. Liidu saatkond Rootsis 1945. aasta suvel kategoorilises toonis teatas, et alustatakse kõigi kodanike kodumaale saatmist ja Rootsi riigi välismaalaste komisjon andis teada, et soovib põgenike kojupöördumist, oli eestlaste ainuke võimalus lahkuda Rootsist oma laevaga. Pandi kokku viimased kroonid ja öörid ning osteti päevinäinud puust kalalaev või rannasõidupurjekas, millega pärast merekorda kõpitsemist purjetati vastu ettenägematutele raskustele. Soov elada vaba inimesena mõnel vabal maal oli suurem kui surmahirm merel hukkumise ees. On uskumatu, et põgenike hulgas oli inimesi, kes kirjutasid päevikusse mõned read isegi siis, kui torm laevukese kallal ragistas. Et järeltulevad põlved teaksid…

Keda antud teema rohkem huvitab, siis lisaks sobiks lugeda Voldemar Veedami «Purjetamine vabadusse» (Sailing to Freedom)

Raamat jutustab kuueteistkümne inimese põgenemisreisist 1945. aastal üle tormise Atlandi ookeani Ameerikasse.
Peakangelane on siin ühepurjeline luup Erma.
Erma sõitu on kirjeldatud ka “Unustatud merereisides”.

Head lugemist!

Fotod