Mihkel Mäes 115 !

16.02.2016 möödub 115 aastat Kihnu saare laeva- ja paadimeistri Mihkel Mäese sünnist.

Sündides sai perekonnanimeks Laasen, 1936. aastal valis endale ja perele uueks perekonnanimeks Mäes. Mihkel elas Rootsikülas väikese mäekünka külje all Mäese talus ja soovis uues perekonnanimeks samuti võtta nime Mäese, see variant aga vallaametnikele niiväga ei meeldinud. Lõpuks jõuti kokkuleppele ja Mäese talus hakkas elama perekond Mäes.
Mihkel oli osavate kätega puusepp, kes sai väga hästi hakkama nii laevade kui paatide ehitamisega. Paate ehitas ta tellimise peale. Ise võtnud männipuud metsast maha, saeveskis saetud lauad valmis ja koduõues ehitanud paadi valmis. Kodus oli tal ka väike saekaater, kus sai väiksemaid puutöid teha – riidekappe, kummuteid, veimevakakirste jne. Samuti oli ta ka Kihnu rahvamaja ehituse üks eestvedajatest.
Paar päeva tagasi anti meile teada, et saare peal on veel vähemalt üks Mihkel Mäese ehitatud paat alles. Meil on selle üle väga hea meel ja katsume seda vääriliselt hoida.
Mihkel Mäes oli osanikuks väikesel Kihnu kivilaeval “Ööbik”. 1944. aastal uputati “Ööbik” Kihnu sadamasse, et pääseda pealesunnitud Rootsi sõidust. 1930ndatel veeti “Ööbikuga” Kihnust Kakra säärelt kruusa Pärnusse, selle tööga oli tehtud ka rekord – ühe suvega veeti 54 laevatäit kruusa.
Ei olnud olemas sellist tööd, mida Mihkel ei mõistnud – pillide remontimisest ahjude-pliitide ehitamiseni. Tellimustöid oli palju, tihtilugu oli pikk järjekord ees. Enne jõule olid Mihkli käed külarahva pillide remontimisega tööd täis.
Mihkel Mäes oli ka üks Kihnu saare hinnatumatest viiulimängijatest, teda kutsuti alati pulma pilli mängima. Kodus seisnud tema viiul kõrgel kapi otsas ja laupäeva õhtul peale sauna võtnud Mihkel viiuli kätte ja mänginud toredaid viise, samuti pühade ajal kostnud tagakambrist alati mõnusat ja kaasakiskuvat muusikat. Tema viiulimängust on säilinud mitmeid lindistusi.
Plaanime meistrihärrast sel aastal veelgi juttu teha.

Maes

Fotod