Kihnu DEJ – Kihnu diisel-elektrijaam

Kuigi vanasti ehitati laevad valmis lageda taeva all, siis kuna meie laeva ehitamine võtab veidi rohkem aega ja et huvilistel oleks parem ehitust jälgida, siis hakkasime otsima laeva ehituseks sobivaid ruume – silm jäi pidama sadama vahetus läheduses asuvale tühjalt seisvale vanale elektrijaama hoonele. Õigupoolest on see ka ainus nii suurte mõõtmetega tühi hoone Kihnus – pikkus 24m, kõrgus 6m, laius 12m.

Augustis 2009 saigi Kihnu Mere Selts Eesti Energialt kasutada kunagise Kihnu diisel-elektrijaama hoone (DEJ), mis peale kaabliühendust mandriga seisis kasutuseta. Maja oli üsna kehvas seisus – kõik mis andis puruks peksta, oli ka puruks pekstud, aknad-uksed olid katki ja eest pudenemas, katus lekkis, kõik oli täis risu, maja ümbrus oli võsa täis kasvanud ning hein rinnuni. Kunagisest kolmest mootorist oli järgi üks, seegi mittekomplektne ja lõhutud.

August – november 2009 tegelesime ruumide korrastamisega. Eemaldasime katuselt kõikuvad korstnad, lappisime katuse, koristasime risu hoone seest ja ümbert, lõhkusime vanad mootorivundamendi jäänused, täitsime kanalid põrandates, korrastasime aknad-uksed ja abiruumid, taastasime valgustuse ja el.kaablid. Kõige suuremaks tööks oli ainsa allesjäänud mootori liigutamine ruumi keskelt serva, kuhu ta jääb alles eksponaadina kunagisest elektritootmisest. Lisaks kogusime kokku kõik mis elektrijaama ajastust veel tervena järgi, samuti tulevaseks eksponeerimiseks. Leitud valvezurnaalid ja paberid andsime üle Kihnu Muuseumile.

Mootori liigutamise tegi raskeks tema mõõtmed ja kaal – 4m pikk ja 10 tonni raske, lisaks oli ta vaja tõsta vundamendilt maha ning lohistada ta üle põrandas olevate kanalite. Liigutamine sujus siiski ilma suuremate viperusteta ja nüüd paikneb mootor ruumi otsas – endises töökojas.

Ülejäänud ruumid on puhastatud ja koristatud, põrandad võimalikult ühte tasapinda viidud.

Ühtlasi taastasime töökorda ka lae all paikneva suure telfri, millega saab teha pea kõik ruumisisesed tõstetööd kaaluga kuni 3t.

Kevadel on plaanis valada piki ruumi betoonvundament emapuu jaoks ja ülejäänud põrand katta laudadega.

DEJ enne ja praegu:

Järgnevalt veidi DEJ ajaloost:

Kihnu Diisel-Elektri Jõujaama töömehed 1986.aasta novembrikuus õlivahetuse päeval (Vasakult: Heino Allikvee, Paul Lamend, Viktor Oad, Uko Leerima, Ants Alpeus – varustaja Pärnust)

Kord kuus vahetati jõujaamas masinatel õli. Selleks päevaks tulid kõik töölised kokku. Meestele väga meeldis selline ettevõtmine, kuna seltsis oli tore aega veeta ja töö ka ei murdnud konti. Hulgakesi teostati masinate hooldus, pesti põrandad-seinad. Peale väsitavat tööpäeva plessiti raha, et saaks ka endale lauluõli osta. Meeste vahel valitses üksmeel ja seetõttu naerdi vaid muhedalt selle üle, kel iga kord raha klapitamise juures taskus vaid üks rubla. Ega siis pidu sellise tühise asja pärast pidamata jäänud. Naised olid kodudes leppinud teadmisega, et sel päeval abikaasadest koduste tööde tegijaid pole.

Töö tehtud – nüüd aeg puhata! (Kõikidel meestel olid ka hüüdnimed, kuidas neid Kihnus kutsuti. Vasakult: külla tulnud piduline - Malle Eenu, ametimehed – Noodi Veeda, Koti Miili, Liiviku Paul, Pinuka Uku, Siirup).

Jõujaamas võeti alati kõik külalised lahkelt vastu. Meestel olid aga kindlad reeglid välja kujunenud – ühtki külajoodikut ei lubatud puhkeruumi magama heita. Sellistele oli masinaruumis mootorite kõrval üks pink. Pidulisel oli siis valida, kas heita sinna pingile puhkama või seada sammud kodu poole, kus ootas pehme voodi. Pink oli küll ebamugav olnud, aga öömajalisi oli sellest hoolimata ikka leidunud.

Saarel austati DEJ-i töömehi. Suviti toimusid saarel kahepoolsed pulmad. Oli tekkinud juba traditsiooniks, et jõujaama viidi meestele toidumoona, viina ja kindlasti vähemalt kümme liitrit õlut. Juhtus ka nii, et unustati jõujaama manti viia. Mehed aga juba pikisilmi ootasid, mil saaks pulmi pidama hakata. Lõputult oodata ka ei jõutud, märguandeks, et meestel kurk kuivab, lülitati kogu saare elekter natukeseks ajaks välja. Tulede vilgutamise peale hakkasid pulmamajades vanad naised karjuma, et ai-ai, jõujaama miestele ikka põlõgi viel kedägi viidüd vä….Nüüd pakiti ruttu kompsud ja tõtati jõujaama poole. Kõige rohkem kardeti, et vool võetakse ära siis, kui noorikuga tantsima hakatakse – see ju Kihnu pulma kõige tähtsam rituaal. Jõujaamas moon käes, siis enam voolu ei võetud ära. Mehed tegid kõik endast oleneva, et ei juhtuks enam ühtki äpardust. Vahimees ei võtnud enne hommikuse vahi üleandmist viina, kuna ta vastutas. See aga ei seganud teistel pidulistel napsutada ja jõujaamas külapulma pidada. Meestel oli koos tore aega veeta. Hommikuks jäeti viina sellele ka, kes öösel pidi kaine olema.

Isegi teisel pulmapäeval toodi jõujaama veel õlut, öeldi, et üsä ramp ju kua, kui pulmõaegõs piäväd vett juõma. Teisel päeval enam voolu ära ei võetud.

Jõujaama mehed olid olnud sama tähtsad isikud kui tänapäeva pulma paadimehed.

Sõbrad koos (Vasakult:Pinuka Uku, Noodi Veeda, Liiviku Paul, Siirup, Koti Miili)

Jõujaamas vahis olles läks aeg meestel igavaks. Kõik tegutsesid millegagi, et hommik rutem kätte jõuaks. Koti Miili oli jõujaama õues seliti maha heitnud ja hakanud lennukeid lugema. Tema rekordloendusena oli olnud 40 lennukit tunni ajaga Kihnust üle lennanud. Ta proovis natukene leiutada ka, tema ehitas jääpurjeka Kihnu moodi variandi. Üldse oli ta kuldsete kätega mees, kes oskas hästi plakattähti kirjutada. Tema tehtud on Kihnu sadamahoone sildid:

Sadamateenistus

Pinuka Ukule aga meeldis toole ja laudu kokku keevitada, mis kindlasti helesinist värvi said. Igavusest meisterdas ka traktori, mis ka ikka sinist värvi sai. Selle traktoriga tegi ta mitmeid aastaid põllutöid.

Sinine värv oli ta lemmik, ükskord enne jõule soovis ta kodus ahjud ja pliidid helesiniseks värvida. Naisega aga kokkuleppele ei jõutud ja lõpuks värvis ta hoopis kõik taburetid siniseks. Naine ei lubanud tal ka esikut siniseks värvida – jonni ei jätnud ja siniseks said maja seina otsalauad ja veoauto kast.

Siniseks võõbatud taburet

Eks igal mehel olid omad hobid. Jõujaama torni redelipulki olid kõik lugenud, ikka olevat eri arv saadud.

Meeste vahel valitses suur üksmeel. Nemad olid sõbrad kogu eluks.

Pea kõik ametimeestest on siit ilmast lahkunud, kelle võttis haigus, kelle õnnetused…

Aitäh, olite tublid mehed küll!

Fotod