Muinastulede öö 2013 !

Sel aastal tähistas Kihnu Mere Selts traditsiooniliselt augustikuu viimasel laupäeval toimuvat Muinastulede Ööd terve päev kestvate üritustega. Kuna tänavu on kuulsa Kihnu kapteni – Kihnu Jõnnu 165. sünniaastapäev, siis oleme sel aastal oma tegemised pühendanudki temale.

Alustasime laupäeva hommikul kell 11.00 Kihnu surnuaias Kihnu Jõnnu mälestamisega. Jõnnu viimse puhkepaiga juurde oli kohale tulnud hulk nii kohalikku rahvast kui ka mandri-inimesi.

Peale KMS esindaja sissejuhatust võttis sõnajärje üle preester Viktor Ivask koos kirikukooriga ja viisid läbi mälestusteenistuse.

Mälestusüritusel oli  kohal ka Kihnu Jõnnu ühe tolleaegse madruse poeg.

Kell 13.00 jätkasime päeva KMS kodus – Jõujaamas, kus olid plaanis merejutud ja “Metskapteni” film. Esmalt meenutasime kohaletulnutega Kihnu Jõnnu, seltsi liikme Jana poolt tehtud suure, uhke ja maitsva Jõnnu-tordiga.

Tordisöömise kõrvale alustas esmalt jutu rääkimisega laevakapten Jaanus Jürivete, kes näitas slaide oma kunagistest meresõitudest Aafrika ranniku lähedal kalalaevastikus ning rääkis ka oma praegusest tööst – sõidust erinevatel Kihnu vahet sõitvatel praamidel – “Amalie”, “Jõnn” ja “Liisi” ja ka sõitmisest talvel Kihnu-Munalaiu vahet käival hoopis teistsugusel meresõidukil – hõljukil.

Järgmisena võttis jutujärje üle merekaru Eduard Laos, kes rääkis samuti peamiselt kalapüügist vene kalalaevastikus  Aafrika rannikul, kus korraga oli püügis sadu suuri laevu – mastaabid, mida siin olles ja ise nägemata on isegi raske hoomata. Eduard näitas väga huvitavaid pilte kalapüügist traalidel, püügimeetoditest, kaladest kes traali sattusid – haid, purjekalad, skumbriad, mereangerjad jpt. Lisaks oli ta kaasa võtnud ka käegakatsutavaid asju – saime näha ja katsuda kilpkonna kilpi, merihobust, erinevaid merekarpe ja meritähti. Eduard on ühtlasi ka sama mees, kes kinkis kevadel seltsile oma vana kakuam-paadi “Vana Ann”, millega ta kohalikul merel räime nõudmas käis.

Peale merejutte vaatasime  Kihnu Jõnnu ainetel tehtud mängufilmi “Metskapten” ning huvilised said tutvuda Jõujaamas üles seatud Kihnu Jõnnu-teemalise näitusega.

Õhtu saabudes hakkas kogunema Jõujaama juurde üha enam rahvast – kohale tuli ligikaudu 250 inimest! Alul tundus, et tuule suund ja tugevus ei soosi sel õhtul lõkketegemist ning paigutasime veel viimasel hetkel lõkke ringi teise kohta. Õnneks aga veidi enne lõkkesüütamise aega, vaikis tuul maha ja tuule suund keeras soodsaks, niiet saime  lõkke süüdata. Arvestades, et kehva ilma tõttu ei ole küünalde süütamine lihtne, panime lõkke juurde valmis helendavad neoonpulgad, mida igaüks, kes soovis, sai panna mere äärde, mõeldes neile kes parasjagu merel või kes sinna igaveseks jäänud.

Kell 21.30 võtsid “Tuulelõõtsutajad” üles laulu “Ma märtsikuus läen merele….” ning süütasime lõkke. Võimsalt kõlanud laulu, lõkkepragina ja lõkkevalguse saatel sai iga kohaletulnud olla veidi aega oma mõtetega, seejärel läksime üheskoos kõrval-asuvasse Jõujaama, kus “Tuulelõõtsutajate” saatel käis tants varajaste hommikutundideni.

Aitäh kõigile, kes kohale tulid ja seda kõike nägid. Kes ei saanud seekord tulla – kohtume järgmisel aastal!

Aitäh ka meie toetajatele – Riigikantseleile ja Puhka Kihnus OÜ-le ning kõigile seltsi liikmetele, kes nõu ja jõuga aitasid!

Vaata videot : Muinastulede öö 2013

Fotod