Nordi tee !

Alates maikuust on jõujaama juures mere ääres Väikese-Vankri kujuline “NORDI TEE” – austusavaldus kõigile meresõitjatele. Koht, kus mõtteid mõlgutada…
Igal kivil rannaäärel Nordi teel on oma tähendus. Sadama poolt alustades on heledaim täht Põhjanael, sest nagu Väike-Vanker ei looju Eestis kunagi, on ka Kihnu Mere Selts alati uhke oma saare meresõitjate üle.
Järgmine on mere kivi, sealt edasi on kivi kala- ja meremeestele, kes on kas jäänud merele, on merel või tulnud merelt, ning kivi laevadele ja paatidele, mis viivad mehed merele tööle ja toovad koju. Viies kivi on pärimuskivi, pühendatud mere lauludele ja pärimusele. Kuues kivi on lahkumise kivi, mõeldud nendele, kes läksid ja jäid. Viimane, seitsmes, on aga tulekivi, sest vanad paadid lõpetavad jaanitules…
Igal aastal augustikuu viimase laupäeva õhtul süütame sealsamas rannas muinastulede öö lõkke, nende auks, kes on merel või sinna jäänud. Olgu ka mainitud, et täpselt sealsamas mererannas ehitati aastaid tagasi valmis mitukümmend kivilaeva ja veeti nad ka vette.
Meresõitjad, kellel polnud kompassi, hoidsid kurssi päikese ja tähtede järgi. Öösel said nad asimuuti kindlaks määrata Põhjanaela abil, mida pimeduse saabudes võib näha peaaegu otse põhjapooluse kohal. Üks võte oli neil võtta kurss tähe suunas, mida nad teadsid tõusvat või loojuvat sihtpunkti kohal. Lisaks kontrollisid need meresõitjad kogu öö jooksul teistegi tähtede asukohta üksteise suhtes, veendumaks, et nad on õigel kursil. Kõrvalekaldumise korral võisid nad taevakehasid jälgides kurssi korrigeerida. Ka Kihnu Jõnn olnud meresõidu ajal kogu aeg ärkvel ja rooli juures ning peilinud käega taevatähti.

Fotod